Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach
Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.
„Receptomaty” to potoczna nazwa platform umożliwiających zamówienie e-recepty. Dla pacjentów stale przyjmujących leki jest to znaczne udogodnienie – nie muszą udawać się do lekarza tylko w celu otrzymania recepty. W receptomacie najczęściej konieczne jest jedynie wypełnienie krótkiego formularza i wniesienie opłaty. Z drugiej strony, ponieważ dzięki receptomatom dostęp do leków kontrolowanych (wydawanych wyłącznie na receptę) został znacznie ułatwiony, wzbudza to obawy organów nadzorczych. Wzmożone zainteresowanie Ministerstwa Zdrowia, inspekcji farmaceutycznej i Rzecznika Praw Pacjenta wzbudza dostęp do leków psychotropowych, wiążąc to z ryzykiem ich używania poza uzasadnionymi wskazaniami.
Co na to prawo?
Wystawianie e-recept za pośrednictwem receptomatów nie jest wprost uregulowane i jest prawnie dopuszczalne. Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano bowiem szczegółowo okoliczności ich wydawania, faktycznie umożliwiając wydawanie ich także na podstawie formularza internetowego.
Farmaceuci nie zostali także uprawnieni do odmowy wydania leku wydawanego na receptę w przypadku wątpliwości, czy lek zostanie właściwie wykorzystany. Po pierwsze, wobec braku wyraźnego uregulowania działalności receptomatów, farmaceuta nie wie, czy e-recepta została wydana za pośrednictwem receptomatu, czy może w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta