Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego uczy nas sejsmologia?

06 września 2024 | Rzecz o historii | Piotr Bożejewicz

W samo południe, 1 września 1923 r., pod wyspą Honsiu zdarzył się wstrząs o amplitudzie 8,1 stopnia, a skala kończy się na 9 stopniach – wyżej są już tylko kataklizmy globalne.

Podobno widzom thrillera „Trzęsienie ziemi” z 1974 r. zdarzały się omdlenia i zawały serca z emocji, zwłaszcza w salach kinowych, gdzie producent wstawił mechanizm do potrząsania widownią... Obietnica śmiertelnego strachu była chwytem marketingowym, za to młodzież konała ze śmiechu z pretensjonalnych dialogów – a wiemy, że w hollywoodzkiej produkcji zawsze pada z ekranu pogłębiona refleksja. Wówczas specjalnym kultem cieszył się cytat: „Trzęsienia ziemi budzą w niektórych ludziach najgorsze instynkty”. Zaznaczam, że wesołość była z gruntu niesłuszna: gdyby Amerykanie znali historię (zwłaszcza świeżo pokonanego wroga), chętniej by popadli w zadumę niż płochą wesołość.

Jest o czym myśleć, bo trzęsienia ziemi zdają się tajemniczym zjawiskiem. Niedawno naukowcy z Krakowa odkryli dziwny, bo nieoczywisty, związek natężenia promieni kosmicznych i aktywności skorupy ziemskiej; jeszcze nie wiemy, jak owe zjawiska na siebie wpływają,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12969

Wydanie: 12969

Spis treści
Zamów abonament