Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwiedzanie polskich zabytków techniki. Dzieje krakowskich mostów, część II

06 września 2024 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Most Powstańców Śląskich w Krakowie widziany od strony Podgórza
autor zdjęcia: Radosław Nowak
źródło: Rzeczpospolita
Most Powstańców Śląskich w Krakowie widziany od strony Podgórza

Co prawda, istnienia króla Kraka nie odnotowała żadna oficjalna historia, ale to jego imię nosił jeden z zabytkowych mostów w Krakowie – dziś to most Powstańców Śląskich. W mieście warto też zobaczyć mosty: Józefa Piłsudskiego oraz Dębnicki przy Alejach Trzech Wieszczów.

Kontynuuję serię felietonów, w których zachęcam Państwa do tego, by podczas wędrówek po Polsce zwracać uwagę także na zabytki techniki. Opisałem kilka takich zabytków, które zdecydowanie warto zwiedzić, ale gdy doszedłem do Krakowa, to najpierw opisałem („Rzecz o Historii”, 23 sierpnia 2024 r.) mosty, które się ciekawie zapisały w historii miasta, ale które już nie istnieją, zwiedzać ich zatem nie można. Dzisiaj natomiast opiszę te historyczne mosty, które zobaczyć można i zdecydowanie warto to zrobić.

Most Kraka, legendarnego władcy Krakowa

Opisując wcześniej owe kolejne mosty Krakowa, doszedłem do „Trzeciego Mostu” (tak go krakowianie nazywają do dziś!), który po wybudowaniu nazwano mostem Kraka. Podtrzymana została w ten sposób pewna tradycja: pierwszy most był określany jako Królewski, drugi jako Cesarski – no a ten kolejny związano też z nazwiskiem władcy, chociaż legendarnego. Istnienia króla Kraka nie odnotowała wprawdzie żadna oficjalna historia, ale jest on stale obecny w krakowskiej tradycji.

Nazwa tego mostu była uzasadniona, ponieważ prowadził on z Krakowa (ul. Starowiślna) do Podgórza (ul. Na Zjeździe) właśnie w okolice słynnego Kopca Kraka. Budowę rozpoczęto w 1908 r. Kierował nią wiedeński budowniczy Edward Zitter (Kraków należał wtedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12969

Wydanie: 12969

Spis treści
Zamów abonament