Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?
Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć i czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki? Na m.in. te pytania odpowiadamy w artykule.
W praktyce nie przywiązuje się do treści protokołów z posiedzeń/zgromadzeń organów spółek należytej wagi. To błąd, zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko sporów w gronie organu spółki, mogących skutkować podważeniem rozstrzygnięć podjętych na danym posiedzeniu/zgromadzeniu. Protokołowanie uchwał organów spółki z o.o. ma za zadanie zapewnienie pewności obrotu, ponieważ protokół stanowi pierwszy (i główny) dowód na okoliczność podjęcia uchwały oraz okoliczności temu towarzyszących (np. zgłoszenia sprzeciwów), co odgrywa kluczową rolę w przypadku zaskarżania uchwał i sporów korporacyjnych.
1. Obligatoryjne elementy protokołu i skutki ich braku
Najczęściej spotykanym uchybieniem przy sporządzaniu protokołu organów spółki z o.o. jest pominięcie któregoś z jego elementów enumeratywnie wymienionych w przepisach Kodeksu spółek handlowych (KSH). Nie każde uchybienie będzie miało jednak równie doniosłe skutki. Dla przykładu, zgodnie z art. 248 §1 KSH, uchwały zgromadzenia wspólników powinny zostać wpisane do księgi protokołów. W praktyce jednak dość rzadko zarząd sumiennie prowadzi ewidencję podjętych na przestrzeni czasu uchwał, w sposób umożliwiający stwierdzenie ciągłości kart, co pozwalałoby potwierdzić, czy uchwały były chronologicznie składane do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta