Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Właściciel nieruchomości rolnej, by zrealizować na niej inwestycję, musi uzyskać zgodę na zmianę jej przeznaczenia, a następnie zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej. Mniej formalności trzeba dopełnić, gdy działka rolna położona jest w obrębie miasta.
1. Właściciel działki rolnej, chciałby wybudować na niej pensjonat dla turystów lub halę magazynową. Od czego powinien zacząć, planując zmianę przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze?
Co do zasady sposób zagospodarowania terenu ustala się w planie miejscowym, a w przypadku braku planu miejscowego warunki zabudowy ustala się w decyzji.
Dlatego pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy dla działki rolnej, na której planowana jest inwestycja, został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, to do zmiany przeznaczenia takiej nieruchomości rolnej wymagana jest zmiana planu miejscowego.
Jeżeli nie ma planu miejscowego, to wówczas należy sprawdzić czy spełnione są przesłanki do złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
2. Czy rodzaj inwestycji ma znaczenie dla zmiany przeznaczenia gruntów?
Tak, rodzaj inwestycji ma znaczenie dla zmiany przeznaczenia gruntów. Na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (WZ) nie można lokalizować:
1) obiektów handlu wielkopowierzchniowego,
2) niezamontowanych na budynku instalacji odnawialnych źródeł energii lokalizowanych:
a) na użytkach rolnych klasy I-III i gruntach leśnych,
b) na użytkach rolnych klasy IV, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW lub wykorzystywanych do prowadzenia działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta