Finansowanie transakcji M&A
Inwestor, który podjął decyzję o zamiarze nabycia innego podmiotu lub jego aktywów musi również zdecydować jak sfinansować taką akwizycję.
W tym artykule opowiemy o sposobach finansowania transakcji M&A długiem, o procesie pozyskania takiego finansowania oraz o wybranych aspektach prawnych takiego procesu.
1. Możliwe źródła finansowania transakcji M&A
Podmiot dokonujący nabycia, szczególnie w przypadku transakcji o mniejszej wartości, może sfinansować akwizycję z dostępnych mu w danym momencie środków (np. nadwyżka gotówki lub dłużne finansowanie korporacyjne, o ile może być przeznaczone na akwizycje). Alternatywą jest finansowanie pozyskane specjalnie na potrzeby danej transakcji M&A, przy czym zwykle łączy się w tym celu finansowanie kapitałowe (equity) oraz finansowanie dłużne. Finansowanie kapitałowe może mieć postać np. wniesienia wkładów do spółki dokonującej nabycia lub udzielenie takiej spółce podporządkowanych pożyczek, tj. pożyczek, które uprawniają wierzyciela do osiągnięcia zaspokojenia w podobnej kolejności, jak inwestorów kapitałowych (udziałowców).
Finansowanie dłużne oznacza środki pieniężne pozyskane z kredytów lub pożyczek udzielonych przez instytucje zajmujące się profesjonalnie udostępnianiem takich środków, w szczególności banków, a ostatnio coraz częściej funduszy inwestycyjnych, w tym funduszy private debt. Inwestorzy często dążą do zwiększenia udziału finansowania dłużnego w strukturze finansowej, tak by nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta