Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników
Główne przyczyny konfliktów powstających pomiędzy wspólnikami koncentrują się wokół spraw finansowych, organizacyjnych, wartości i celów. Jak szybko i skutecznie je rozwiązać?
Motyw konfliktu międzyludzkiego jest częstym motywem literackim, który jest dobrym motorem napędowym fabuły. Co jednak sprawdza się w książkach, w toku działalności spółki może przynieść więcej strat, niż korzyści. Czym jest konflikt pomiędzy wspólnikami? Jak próbować skutecznie zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom oraz czy już w umowie spółki możliwe jest wprowadzenie rozwiązań, które zminimalizują eskalację konfliktu pomiędzy wspólnikami? Oczywiście, że tak dlatego warto spojrzeć w postanowienia umowy spółki i dostosować je do zmieniającego się otoczenia gospodarczego.
Przyczyny konfliktów w spółkach
Główne przyczyny konfliktów powstających pomiędzy wspólnikami koncentrują się wokół spraw finansowych, organizacyjnych, wartości i celów. Niejednokrotnie wspólnicy nie mogą pogodzić się z choćby z ustalonymi zasadami podziału zysku, czy też dysproporcjami w zaangażowaniu kapitałowym. W takim przypadku powstające pomiędzy nimi konflikty mają charakter czysto ekonomiczny – finansowy. Wbrew pozorom, tego rodzaju konflikty są dużo łatwiejsze do zażegnania, aniżeli spory toczone przez wspólników w zakresie choćby:
∑ rozkładu wzajemnych obowiązków i zakresu kompetencji;
∑ zaangażowania czasowego i osobistego;
∑ sposobu podejmowania strategicznych dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta