Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?

13 września 2024 | Biznes | Anna Zbierska Kamila Białasik

Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.

W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego coraz więcej ludzi przenosi swoje aktywności do świata online. Zakupy internetowe zyskują na popularności, oferując wygodę i szeroki wybór produktów, a bankowość elektroniczna ułatwia zarządzanie finansami. W związku ze wzmożoną obecnością dużego grona użytkowników (w tym również przedsiębiorców bądź ich pracowników) w środowisku internetowym, stało się ono areną rozwoju przestępstw polegających na wyłudzeniu danych czy pieniędzy. Kto jest podatny na zagrożenia?

Jak cyberprzestępcy szukają ofiar?

Według badań przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, konsumenci tracą średnio 2 252 euro na fraudach internetowych. Zagrożenia te są szczególnie widoczne w naszym kraju, który jest wyjątkowo rozwinięty pod względem dostępu do płatności elektronicznych na tle innych państw europejskich.

Cyberprzestępcy z uwagi na rosnącą świadomość społeczną dotyczącą sposobów oszustw podchodzą coraz kreatywniej do projektowanych przez siebie mechanizmów fraudów. Pomaga im w tym chociażby sztuczna inteligencja (AI), która nie tylko pozwala na kreowanie przesyłanych do nas wiadomości czy reklam w sposób wiarygodny, ale również często uniemożliwia namierzenie sprawcy.

Cyberoszuści wykorzystują różne techniki i metody, aby zdobyć nieautoryzowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12975

Wydanie: 12975

Spis treści
Zamów abonament