Biznes traci miliardy przez cyberprzestępców
Trzy na cztery firmy doświadczyły już cyberataku. Tylko w sektorze handlu detalicznego w Polsce straty z tego tytułu sięgają niemal 90 mld zł. Eksperci są pesymistami: liczba ataków będzie rosnąć.
Analitycy Check Point, izraelskiej firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie IT prognozują, że liczba ataków na polskie przedsiębiorstwa i instytucje w 2024 r. może przekroczyć 100 tys. – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej, gdy doświadczyliśmy 80 tys. ataków.
Sojusz hakerów
Amerykańskie FBI odkryło niedawno grupę hakerów o nazwie Unit29155, która specjalizowała się w uderzeniach na kraje członkowskie NATO. Jak ujawniono, byli to agenci rosyjskiego wywiadu GRU, a wśród ich celów znalazły się m.in. polskie firmy transportowe i logistyczne.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał niedawno, że faktycznie w GRU delegowane są dwie grupy, które mają przeprowadzać cyberataki na Polskę. Celem są m.in. infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa. Ale nie tylko. Wojciech Głażewski, dyrektor Check Point w Polsce, zauważa, że łakomym kąskiem jest biznes. – Obecnie liczba ataków na podmioty w naszym kraju oscyluje wokół 2 tys. tygodniowo – szacuje. Dla porównania jeszcze w marcu ten współczynnik sięgał 1 tys.
Intensyfikację działań hakerskich dostrzegli też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta