Finansowanie ekspansji międzynarodowej
Kluczowe jest odpowiednie planowanie finansowe i stopniowe budowanie rezerw z myślą o rozwoju firmy.
Proces poszukiwania finansowania zewnętrznego należy zawsze, niezależnie od etapu rozwoju przedsiębiorstwa, rozpocząć od zadania sobie fundamentalnych pytań: jakie kamienie milowe można osiągnąć tylko dzięki pozyskaniu dodatkowych środków i jaki jest ostateczny cel drogi, którą te kamienie wyznaczają.
W warunkach wysokich stóp procentowych decyzja o wyborze źródła finansowania nabiera jeszcze większego znaczenia, ponieważ koszty kredytów rosną, a ryzyko związane z zadłużeniem staje się wyraźniejsze.
Jako że zawodowo zajmuję się wspieraniem polskich firm w realizacji ich własnych projektów inwestycyjnych w obszarze ekspansji międzynarodowej, posłużę się właśnie tym kontekstem w charakterze przykładu.
Nie wszyscy mogą się rozwijać za „swoje”
W Polsce istnieje wiele firm, które z powodzeniem rozwijają swoją działalność bez sięgania po zewnętrzne środki finansowe. Rozbudowują biznesy, generując przychody na poziomie kilkudziesięciu do nawet kilkuset milionów złotych rocznie. Dla takich przedsiębiorstw finansowanie ekspansji międzynarodowej ze środków własnych stanowi istotny atut – uniezależniając je od zewnętrznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta