Czy gmina może zamienić się nieruchomościami z podmiotem prywatnym?
Gmina może dokonać zamiany nieruchomości. Musi jednak zlecić rzeczoznawcy majątkowemu wycenę zamienianych nieruchomości. Nie może dokonać takiej wyceny samodzielnie.
∑ Gmina planuje zamianę nieruchomości samorządowej (lokal użytkowy) na nieruchomość przedsiębiorcy (nieruchomość gruntowa). Grunt będzie wykorzystany pod budowę parkingu miejskiego. W ocenie wójta dla ustalenia cen wystarczy rozeznanie rynku „na własną rękę”. Ważny jest też czas i koszty, które gmina musiałaby wydać na rzeczoznawcę. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Zdaniem wójta będzie to gospodarne i oszczędne, do czego obliguje gminę art. 44 ustawy o finansach publicznych.
Umowa zamiany ma podstawy normatywne w przepisach kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z art. 603 k.c. – przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Umowa zamiany może być rozpatrywana m.in. w kontekście zamiany – nieruchomości.
Co mówią przepisy?
Założenie to ma uzasadnienie w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.o.g.n.). Z art. 15 tej ustawy wynika, że nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostki samorządu terytorialnego mogą być przedmiotem zamiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta