Zrównoważony łańcuch dostaw
Raportowanie | Odpowiedzialność za produkt lub usługę
Jedną z istotnych zmian w raportowaniu ESG, jakie wniosły w życie dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz standardy raportowania ESRS (European Sustainability Reporting Standards) jest skłonienie firm do myślenia i działania przez pryzmat łańcucha wartości. Idąc w ślad za załącznikiem nr 2 do rozporządzenia dot. ESRS, możemy go zdefiniować jako pełen zakres działań, zasobów i relacji, z których jednostka korzysta i na których się opiera, tworząc swoje produkty lub usługi od koncepcji do realizacji, konsumpcji i wycofania z eksploatacji. Obejmuje on dwa rodzaje podmiotów, tj. podmioty na:
∑ wyższym szczeblu łańcucha wartości (upstream) to np. dostawcy dostarczający produkty lub świadczący usługi, które są następnie wykorzystywane do rozwijania produktów lub usług jednostki,
∑ niższym szczeblu łańcucha wartości (downstream) to dystrybutorzy, czy klienci otrzymujący produkty lub usługi od jednostki.
Rozwiązanie, które zastosował ustawodawca – notabene sprytne i godne podziwu – nakłada wzajemną odpowiedzialność za wprowadzanie zrównoważonych działań przez wszystkie istotne podmioty w łańcuchu wartości. Co to oznacza? Podmioty zobowiązane do raportowania, a jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta