Czyje interesy chronią plany urlopowe?
Rozpisanie dni urlopu pracowników pomaga efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi. Czy plan urlopów jest wiążący dla stron? Czy trzeba go ustalać na cały rok i czy trzeba objąć nim całą pulę wypoczynku?
Chociaż plany urlopowe mogą w pewnych kontekstach zdawać się reliktem przeszłości, narzędzie zagwarantowane przez art. 163 kodeksu pracy wciąż ma więcej zalet niż wad. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że plany urlopowe służą interesom zarówno pracodawców, jak i pracowników, wciąż pozostając jednym z najbardziej użytecznych i nieskomplikowanych sposobów zarządzania zasobami ludzkimi, który pomaga w egzekwowaniu urlopowych praw i obowiązków na linii pracodawca-pracownik.
Przepis, z którego wynika obowiązek tworzenia planów urlopowych, zawiera jednocześnie krótki, bo przewidujący jedynie dwa przypadki, katalog wyłączeń od tego obowiązku. Po pierwsze nie muszą ich tworzyć takie zakłady pracy, w których nie działa zakładowa organizacja związkowa. Po drugie nie trzeba ich tworzyć, gdy taka organizacja w firmie działa, ale zgodziła się na rezygnację z tych planów. Pracodawcy, którzy zgodnie z przywołanymi wyjątkami nie mają obowiązku przygotowywania planów urlopowych, udzielają urlopów po porozumieniu z pracownikami.
Niekoniecznie na rok
W kodeksie pracy nie został sprecyzowany termin na sporządzenie planu urlopowego. Z praktycznego punktu widzenia przyjmuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta