Przybysze rzadziej łamią prawo
Mniej obcokrajowców popełnia przestępstwa, a znaczny spadek – aż o jedną trzecią – dotyczy obywateli Gruzji. Skąd taka duża zmiana? Ci, którzy łamią prawo, częściej są deportowani z Polski.
Od stycznia do końca października przestępstwa popełniło w Polsce 13 556 cudzoziemców – to o 860 podejrzanych mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak jak i wcześniej wpadali głównie za jazdę w stanie nietrzeźwym, kradzieże i posiadanie narkotyków. Jednak i w tych kategoriach nastąpiła poprawa, a samo tylko grono kierowców z promilami zmniejszyło się o 10 proc. – wskazują dane Komendy Głównej Policji dla „Rzeczpospolitej”.
Na całkowite, roczne statystyki trzeba poczekać, jednak podsumowanie pierwszych dziesięciu miesięcy napawa lekkim optymizmem. Wynika z nich, że średnio miesięcznie przestępstw dopuszczało się 1355 przybyszów, w ubiegłym roku – o 86 więcej.
Co mówią analizy
Wśród 13 556 podejrzanych, statystycznie najwięcej było obywateli Ukrainy – 7965, Gruzji – 1540, Białorusi – łącznie 961 oraz Mołdawii – 474 i Rumunii – 211.
Największym problemem cudzoziemców wciąż jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta