Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wysłanie firmowych danych na prywatną skrzynkę uzasadnia dyscyplinarkę?

19 grudnia 2024 | Kadry i Płace | Karolina Kanclerz Łukasz Marzec

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.

Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 27 marca 2019 r. (II PK 321/17).

Sprawa dotyczyła kierownika stacji paliw, który w dzień po otrzymaniu wypowiedzenia z uwagi na likwidację stanowiska pracy próbował skopiować na prywatny nośnik pliki ze swoimi grafikami pracy. Gdy okazało się to niemożliwe, przeniósł całą zawartość folderu zawierającego poufne dane z całej pracy stacji (m.in. budżety stacji, dane o zarobkach pracowników, skany pism urzędowych, ewidencję czasu pracy, rejestry faktur VAT) na swój prywatny dysk zewnętrzny, pozbawiając pracodawcę dostępu do tych danych. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie pracodawca podjął decyzję o dyscyplinarnym rozstaniu z pracownikiem. Zdaniem pracodawcy pracownik naruszył obowiązek dbałości o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia, postanowienia umowy o pracę, a także wewnętrznie obowiązujące akty prawne – Kodeks Postępowania Etycznego i Politykę Bezpieczeństwa IT.

Pracownik odwołał się do sądu pracy, zarzucając, że zwolnienie dyscyplinarne było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13056

Wydanie: 13056

Spis treści
Zamów abonament