Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wydatki okołotransakcyjne przy nabyciu udziałów

08 grudnia 2025 | Dodatek | Szymon Czerczak

Nie ma zgody, do którego źródła zakwalifikować koszty doradztwa, wyceny udziałów, finansowania czy wsparcia w zakresie negocjacji warunków nabycia udziałów. Od tego z kolei zależy, w jaki sposób wydatki te zostaną rozliczone przez podatnika.

Nabycie udziałów w spółce to złożony proces, który wiąże się z koniecznością poniesienia różnorodnych wydatków. Ich prawidłowe rozliczenie na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych może budzić istotne wątpliwości interpretacyjne. W niniejszym artykule przedstawiamy zasady dotyczące kwalifikacji podatkowej wydatków związanych z transakcją nabycia udziałów w świetle ustawy o CIT oraz rozstrzygnięć organów podatkowych i sądów administracyjnych. Szczególną uwagę poświęcamy tzw. wydatkom okołotransakcyjnym, które mogą stanowić znaczny element inwestycji i występować nie tylko w momencie zakupu udziałów, lecz także wiele lat później.

Moment rozpoznania wydatków w kosztach

Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów zostały określone przede wszystkim w art. 15 ustawy o CIT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła – z wyłączeniem kosztów wskazanych w art. 16 ust. 1. Aby zatem wydatek mógł zostać uznany za koszt podatkowy, musi:

∑ być poniesiony przez podatnika,

∑ mieć charakter definitywny,

∑ być odpowiednio udokumentowany,

∑ pozostawać w związku z prowadzoną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13348

Wydanie: 13348

Spis treści

Zamów abonament