Osiągnięcia i bariery
Dylematyrozwoju w okresie transformacji
Osiągnięcia i bariery
Zaskakującą cechąkomentarzy i analiz dotyczących polskiego rynkukapitałowego jest skupienie się na prawnoorganizacyjnych oraz technicznych aspektach jego funkcjonowania oraz marginesowe odnoszenie się do makroekonomicznych funkcji tego rynku.
Dominuje skądinąd pożyteczne omawianie szczegółów prawnych i makroekonomicznych, natomiast prawie w ogóle nie mówi się o potencjalnym wpływie regulacji rynku kapitałowego na jego rolę w rozwoju gospodarczym Polski.
W procesie transformacji rynek kapitałowy ma dwa podstawowe zadania: sprzyjać wzrostowi gospodarczemu oraz budowie systemu rynkowego, zwłaszcza rynkowego systemu finansowego. Żeby rynek kapitałowy mógł się wywiązać z tych zadań, powinien właściwie funkcjonować jako mechanizm alokacji, wyceny i kontroli oraz jako mechanizm wspierający prywatyzację irestrukturyzację. Z kolei wypełnienie tych ról jest wykonalne dopiero wtedy, gdy rynek kapitałowy wykazuje się pięcioma podstawowymi cechami: rzetelnością, efektywnością, płynnością, przejrzystością oraz innowacyjnością (cechy te syntetycznie ujmuje słowo FELTI pochodzące od pierwszych liter angielskich określeń: fair, effective, liquid, transparent, innovative) .
Zmiany ilościowe i instytucjonalne
U progu ósmego roku rozwoju rynek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta