Firmy ponoszą straty
Firmy ponoszą straty
Uszlachetnianie czynne, do końca grudnia 1997 r. znane jako przerób uszlachetniający i stanowiące dla wielu firm poważne źródło dochodów, może zostać ograniczone w znaczącym stopniu. Przeszkodą są rosnące koszty związane z wprowadzonymi od stycznia br. opłatami i procedurami celnymi.
Niektóre urzędy celne, jak np. w Cieszynie, Katowicach i Poznaniu, inaczej interpretują przepisy niż Główny Urząd Ceł, co wstrzymuje odprawy i naraża firmy na utratę kontrahentów. Wymaganie wcześniejszego, szczegółowego planowania działalności gospodarczej w przypadku uszlachetniania czynnego jest niemożliwe, a do tego są zmuszane firmy je wykonujące.
Szyje usługowo większość polskich firm
Uszlachetnianiem tkanin i szyciem z materiału powierzonego przez zagranicznego kontrahenta zajmuje się 98 proc. firm w przemyśle lekkim, twierdzą zgodnie ich przedstawiciele. Trudno powiedzieć, jakie mają z tego dochody w skali kraju i na ile jest to trwałe zajęcie.
Przerobem uszlachetniającym zajmują się tak duże firmy jak Próchnik, Wólczanka, Pabia i Delia oraz tysiące małych i średnich firm w małych miejscowościach, zatrudniających zazwyczaj nie mniej niż 100 osób. Zdobywają same zamówienia lub też współpracują z firmami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta