Model opieki zdrowotnej
Model opieki zdrowotnej
JAN JOŃCZYK
Opieka zdrowotna, jak wskazuje nazwa, powinna polegać na zajmowaniu się pacjentem przez lekarza (i personel pomocniczy) w sposób zarazem profesjonalny i opiekuńczy. Ma to zatem być relacja interpersonalna i ludzka, oparta na zaufaniu człowieka dotkniętego niemocą do lekarza-opiekuna i pomagającej mu "siostry", cała zaś reszta: zakład opieki zdrowotnej, kasa ubezpieczenia zdrowotnego itd., to tylko instytucjonalna oprawa tej podstawowej relacji. Doświadczenie przekonuje o tym, że jest to ideał, do którego nam daleko, może nieco nawet dalej niż w przeszłości.
Opieka zdrowotna to także, i może przede wszystkim, ludzie, którzy z niej żyją. W grę wchodzą interesy: zawodowe - wieluset tysięcy personelu medycznego, paramedycznego i aptekarzy; gospodarcze - wysokodochodowego przemysłu medycznego; finansowe - zakładów ubezpieczeń majątkowych i osobowych; biurokratyczne - administracji opieki zdrowotnej; polityczne - organizacji, zwłaszcza partii, które "doskonalenie opieki zdrowotnej" umieściły wysoko w swoich programach. Powszechny jest pogląd, że głównym, ale zarazem najsłabszym elementem systemu opieki zdrowotnej jest lekarz i pilnująca jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta