Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Socjalna gospodarka rynkowa

19 stycznia 1998 | Ekonomia | JR

GOSPODARKA NIEMIECKA

Nomenklatura redystrybucji

Socjalna gospodarka rynkowa

W 1982 roku, w jednej ze swoich pierwszych deklaracji rządowych, kanclerz Helmut Kohl oświadczył, że wszędzie tam, gdzie udział państwa w produkcie socjalnym brutto przekracza 35 proc., panuje socjalizm. W tym czasie udział państwa w niemieckim produkcie socjalnym brutto wynosi 60 proc. Czy Niemcy są państwem socjalistycznym? Według kanclerza - nie.

Uczestnicy niedawnej rundy koalicyjnej w urzędzie kanclerskim opowiadali, jak Kohl ostro zganił sekretarza generalnego liberalnej FDP, Guido Westerwelle: - Panowie możecie być partią gospodarki rynkowej, ja uosabiam partię socjalnej gospodarki rynkowej.

Między 1982 a 1996 rokiem kanclerz nabył doświadczeń - między innymi na przykładzie politycznego upadku polityków, którzy ośmielili się zadrzeć z najpotężniejszym lobby w Niemczech, z nową nomenklaturą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1286

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament