Testament generała Kiszczaka
Testament generała Kiszczaka
PIOTR WOYCIECHOWSKI
Miniony rok upłynął pod znakiem dyskusji nad patologicznym stanem polskich służb specjalnych. Od wielkiego przełomu ustrojowego w latach 1989 - 1990, kiedy rozwiązano Służbę Bezpieczeństwa i powołano Urząd Ochrony Państwa, nie notowano tak żywej i masowej debaty nad rolą aparatu bezpieczeństwa w życiu naszego kraju.
Debata nad polskimi służbami specjalnymi
Na rozwój dyskusji wpłynął przede wszystkim odbywający się w Madrycie lipcowy szczyt państw zrzeszonych w NATO. Po zaproszeniu Polski do negocjacji w sprawie jej przystąpienia do paktu północnoatlantyckiego zaczęto się zastanawiać, czy zachowana ciągłość kadrowa UOP i WSI z aparatem bezpieczeństwa PRL nie będzie stanowić przeszkody w szybkiej i pełnej integracji Polski ze strukturami NATO.
Debata, która miała miejsce w najpoważniejszych tytułach, ujawniła liczną grupę ekspertów, publicystów i polityków różnej proweniencji politycznej, opowiadających się za radykalnymi reformami w wojskowych i cywilnych służbach specjalnych. Różnice między nimi polegały tylko na wyborze jednej z dwóch ścieżek realizacji tego postulatu. O ile jedni zamierzali to osiągnąć poprzez likwidację istniejących struktur bezpieczeństwa i budowę nowych od podstaw (tzw. opcja zerowa), o tyle inni przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta