Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska to nie Argentyna

03 lutego 1998 | Gazeta | MŻ

Fundusze emerytalne czy powiernicze

Polska to nie Argentyna

MAREK Ż YTNIEWSKI

Pan Krzysztof Rosiński w artykule "Taniej niż w Argentynie" ("Rzeczpospolita" z 20 stycznia 1998 r. ) podejmuje problematykę kosztów udziału uczestników w obowiązkowych funduszach emerytalnych. Z jednej strony autor próbuje udowodnić, że koszty te nie będą tak duże jak przewidują krytycy systemu oraz że system jest sprawny i efektywny, z drugiej jednak -- otwarcie przyznaje, że "funkcjonowanie otwartych funduszy emerytalnych nie jest najtańszym rozwiązaniem". Wyraża również pogląd, że uzyskiwanie przez fundusze powiernicze stopy zwrotu wyższej niż w funduszach emerytalnych "jest bardziej realne w dłuższym okresie".

Przyjmuję jednak, że celem artykułu było zakwestionowanie moich kalkulacji kosztów ponoszonych przez przyszłych uczestników obowiązkowych funduszy emerytalnych. Tym bardziej jestem mu wdzięczny za ten artykuł: świadczy on bowiem dowodnie, jak drogi jest ten system, i powinien być ważnym ostrzeżeniem nie tylko dla decydentów, ale również dla przyszłych emerytów.

Jaka prowizja odskładki

Przypatrzmy się najistotniejszej kwestii poruszanej przez Rosińskiego -- wysokości prowizji pobieranej przy dystrybucji funduszy emerytalnych. Za podstawę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1300

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament