Areszt przechodzi z kolegium do sądu
Nowelizacja kodeksów wykroczeń
Areszt przechodzi z kolegium do sądu
Za kradzież energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego na kwotę równą lub mniejszą 250 zł grozi areszt, ograniczenie wolności albo grzywna - stanowi jeden z przepisów projektu nowelizacji kodeksu wykroczeń. Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu oraz drugiego dotyczącego nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Oba przygotował rząd, by dostosować ich przepisy do kodeksów: karnego, postępowania karnego i wykonawczego, które wejdą w życie 1 września 1998 r.
Projektowana definicja wykroczenia wskazuje na jego szkodliwość społeczną oraz zawinienie. Odpowiedzialności za wykroczenie będzie podlegać ten, kto dopuszcza się czynu społecznie szkodliwego, zabronionego przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny do 5 tys. zł lub nagany. Wprowadza się umyślność i nieumyślność wykroczenia. W pierwszej sytuacji sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego, co oznacza, że albo chce go popełnić, albo przewiduje taką możliwość i godzi się na to. W drugiej sprawca nie mając zamiaru go popełnić, dopuszcza się go, gdyż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta