Wyjątkowe okoliczności
Wydalenie cudzoziemca sprzeczne z konwencją
Wyjątkowe okoliczności
MAREK ANTONI NOWICKI
Wydalenie cudzoziemca zaangażowanego w przemyt narkotyków jest uzasadnioną reakcją na tę plagę. Jednak państwo podejmujące taką decyzję ma obowiązek uszanować absolutny charakter zakazu zawartego w art. 3 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (nikt nie może być poddany m.in. nieludzkiemu traktowaniu), niezależnie od wagi popełnionego przestępstwa.
D. urodził się na wyspie St. Kitts i tam spędził większość życia. Po pewnym czasie cała rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. D. znalazł się tam w 1989 r. We wrześniu 1991 r. został aresztowany za posiadanie kokainy i skazany na trzy lata więzienia. Po roku zwolniono go i deportowano na St. Kitts.
W styczniu 1993 r. przyleciał na lotnisko Gatwick w Londynie. Znaleziono przy nim kokainę wartości ok. 120 tys. funtów. Oficer imigracyjny odmówił mu wstępu na terytorium brytyjskie, informując, że w ciągu kilku dni zostanie wywieziony na St. Kitts.
Oskarżono go jednak o próbę przemytu narkotyków i aresztowano. Przed Sądem Koronnym przyznał się do winy. Dostał sześć lat więzienia. W styczniu 1996 r. został warunkowo zwolniony i umieszczony w areszcie deportacyjnym do czasu wywiezienia na St. Kitts.
W sierpniu 1994...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta