Gminy, które uzdrawiają
Sprawy kurortów są dziś regulowane przepisami z 1966 roku
Gminy, które uzdrawiają
Gminy uzdrowiskowe muszą utrzymywać parki, dbać o zieleń i ukwiecenie, opłacać zdrojowe orkiestry. Dotychczas nie dostawały na ten cel specjalnych pieniędzy. Na zdjęciu uzdrowisko w Konstancinie. FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
FILIP GAWRYŚ
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o gminach uzdrowiskowych. Według tej propozycji, uzdrowisko będzie jednostką pomocniczą gminy, a zatrudnione w nim osoby zostaną pracownikami samorządowymi. Rada gminy będzie wybierać dyrektora uzdrowiska; gminy uzdrowiskowe dostaną też specjalne fundusze.
Uchwalona w 1990 roku ustawa o samorządzie terytorialnym przewiduje, że ustrój gminy, która wykonuje zadania o szczególnym charakterze, określa właściwa ustawa. Dotyczy to między innymi gmin uzdrowiskowych. Pierwszy projekt takiej ustawy pojawił się w Senacie II kadencji, o sprawie dyskutowano też w Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego w 1993 roku. Później projekt został dwukrotnie, na wniosek posłów lewicy, zdjęty z porządku obrad.
Do tej pory sprawy te reguluje więc ustawa o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym z 1966 roku, która nie określa precyzyjnie statutu takiej gminy i nie wskazuje wyraźnie źródeł jej finansowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta