Akt, który przełomu nie czyni
Ustawa o bibliotekach
Akt, który przełomu nie czyni
ANDRZEJ SZEWC
Czy mają rację bibliotekarze szwedzcy twierdząc, że bibliotekom żadna ustawa nie jest potrzebna?
Obowiązująca od 28 sierpnia 1997 r. ustawa o bibliotekach z 27 czerwca 1997 r. (Dz. U. nr 85, poz. 539) plasuje działalność biblioteczną w obrębie działalności kulturalnej. Skutkiem tego jest nakaz stosowania do niej, w sprawach nie uregulowanych w ustawie o bibliotekach, przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Utrzymano szczególny status bibliotek i ich zbiorów jako dobra narodowego, słusznie wyłączając zeń "urządzenia biblioteczne". Dość istotnie zmieniono natomiast określenie podstawowej funkcji bibliotek. Przestają one służyć "rozwojowi nauki, kultury i gospodarki narodowej oraz socjalistycznemu wychowaniu społeczeństwa". Ich misją jest obecnie "zachowanie dziedzictwa narodowego", a podstawową funkcją - "organizacja i zapewnienie dostępu do zasobów nauki i kultury polskiej oraz światowej". Zbiory biblioteczne o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla zachowania tego dziedzictwa uznano za narodowy zasób biblioteczny, podlegający (podobnie jak narodowy zasób archiwalny) "szczególnej ochronie", której zasady i zakres ustala minister kultury i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta