Nie ma obowiązku udzielania kredytu
Roszczenia wobec banków oddalone
Nie ma obowiązku udzielania kredytu
Artykuł 3571 kodeksu cywilnego (dopuszczający modyfikację zobowiązania w razie tzw. nadzwyczajnej zmiany stosunków) nie uprawnia kredytobiorcy do żądania nakazania bankowi udzielenia mu nowego kredytu. Takie wyjaśnienie zawiera wyrok z 10 października 1997 r. (sygn. III CKN 202/97).
Wskazany przez SN przepis upoważnia sąd - jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami lub groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego nie przewidziano przy zawarciu umowy, po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego - do oznaczenia sposoby wykonania zobowiązania, wysokości świadczenia lub nawet orzeczenia o rozwiązaniu umowy. Kierując się tymi zasadami, sąd może też w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron.
W uzasadnieniu werdyktu SN zawarł też drugie istotne stwierdzenie: niewykonanie zobowiązania samo przez się nie może być uznane za działanie bezprawne w rozumieniu art. 415 k.c., zawierającego fundamentalną zasadę odpowiedzialności za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta