Czy mogą przyciągać inwestorów
Atrakcyjność inwestycyjna małych gmin
Czy mogą przyciągać inwestorów
PAWEł S WIANIEWICZ
WOJCIECH DZIEMIANOWICZ
Powszechne jest przekonanie, że atrakcyjne dla inwestorów są głównie duże miasta. Potwierdzają to dane dotyczące dotychczasowej aktywności kapitału zagranicznego. Około 75 proc. wszystkich spółek z udziałem kapitału zagranicznego ulokowało się w ośrodkach objętych rankingiem miast dużych. W małych miasteczkach siedzibę znalazło tylko nieco ponad 6 proc. takich spółek. Miejscowości takie mają jednak pewne zalety z punktu widzenia inwestorów.
Koncentracja inwestycji w dużych miastach nasila się -- w 1995 roku w miastach dużych było zlokalizowanych niespełna 70 proc. spółek zagranicznych. Teza o większej koncentracji kapitału zagranicznego w największych ośrodkach potwierdza się także jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę spółek w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.
W 1996 roku w co czwartym małym miasteczku nie było ani jednej spółki z udziałem kapitału zagranicznego, a w co piątym działała jedna taka spółka. Takie "białe plamy" w miastach dużych nie występowały wcale, a w miastach średniej wielkości było ich tylko kilka.
Te statystyczne zależności nie powinny jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta