Dodatkowa gwarancja, ale nie pełna
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Dodatkowa gwarancja, ale nie pełna
MAłGORZATA I MACIEJ CAPIK
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny generalnie spełnia dwa podstawowe zadania: związane z sytuacją upadłości zakładu ubezpieczeń; dotyczące wypłaty świadczeń i odszkodowań na rzecz poszkodowanych.
Zgodnie z art. 51 ust. 4 ustawy z 28 lipca 1990 ro działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. nr 11, poz. 62; dalej -- ustawa) w razie ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń UFG zaspokaja roszczenia uprawnionych z tytułu umów: * ubezpieczenia obowiązkowego OC komunikacyjnego i OC rolników, * ubezpieczenia na życie w wysokości 50 proc. wierzytelności, nie więcej jednak niż równowartość w złotych 30. 000 ECU.
Działania UFG są więc dodatkową gwarancją dla korzystających z usług zakładów ubezpieczeń. Nie jest to jednak gwarancja pełna. Na całkowite zaspokojenie swoich roszczeń mogą bowiem liczyć tylko poszkodowani przez sprawcę szkody z OC komunikacyjnego lub OC rolników, ubezpieczonego w upadłym zakładzie. Ci, którzy zawarli ubezpieczenie dobrowolne, doznali szkody przed upadłością zakładu, ale ich roszczenia odszkodowawcze nie zostały zrealizowane, mogą liczyć na ich zaspokojenie jedynie z masy upadłościowej. Tu już wymagana jest znaczna aktywność dochodzącego roszczeń, a samo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta