Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Imperium kontratakuje

17 marca 1998 | Prawo | RG

Monopolistyczne praktyki organów antymonopolowych

Imperium kontratakuje

ROBERT GWIAZDOWSKI

Zamiar objęcia przez dwóch lub więcej samodzielnych przedsiębiorców udziałów w nowo powstałej spółce prawa handlowego, o ile spełniony został wymóg łącznej wartości rocznej sprzedaży przekraczającej 5 mln ECU, jest przejawem łączenia o którym mowa w a rt. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy antymonopolowej. Ten niezwykle doniosły pogląd wyraził Sąd Antymonopolowy (SA) w dwóch wyrokach z 4 lutego 1998 r. (sygn. XVII Ama 57/ 97 i XVII Ama 66/ 97) . Teza ta, choć dyskusyjna sama w sobie, może dawałaby się jeszcze obronić, gdyby nie uzasadnienie, jakim posłużył się SA, wyraźnie wyręczając ustawodawcę w procesie stanowienia prawa.

W pierwotnym tekście ustawy z 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. nr 14, poz. 88; dalej: u. a. ) art. 11 stanowił: "Zamiar łączenia i przekształcenia podmiotów gospodarczych podlega zgłoszeniu Urzędowi Antymonopolowemu. Zamiar utworzenia podmiotu gospodarczego podlega zgłoszeniu, w razie gdy podmiot ten mógłby uzyskać pozycję dominująca na rynku, albo gdy jedna ze stron tworzących nowy podmiot gospodarczy pozycję taką posiada". Za pozycję dominującą uznano sytuację, w której podmiot gospodarczy nie spotyka się z istotną konkurencję na rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1337

Spis treści

Notowania

Zamów abonament