Tradycja poddana kuracji odmładzajacej
Tradycja poddana kuracji odmładzającej
Pollena natychmiast kojarzy się z polskimi kosmetykami - tak było dawniej i tak jest dziś. Nic w tym dziwnego, skoro w czasach PRL była niemal wyłącznym producentem wielu wyrobów - monopolistą na krajowym rynku. Obecnie jej zakłady również radzą sobie całkiem nieźle. W nowych warunkach rynkowych najlepszą sytuację i możliwości rozwoju mają jednak te fabryki, które zostały wykupione przez zachodnich inwestorów. A oni zainteresowali się przede wszystkim największymi zakładami.
Zagranicznego inwestora ma więc dawny lider kosmetyczny warszawska Uroda SA, a także - poznańska Lechia, Pollena bydgoska, wrocławska i raciborska. Ale na rynku liczą się także mniejsze fabryki przekształcone w spółki pracownicze, jak łódzka Ewa, krakowskie Miraculum, katowicka Savona czy świętochłowicka Malwa.
Być może lider
Większościowy pakiet akcji Urody SA wykupił w 1995 r. brytyjski koncern Cussons (wcześniej wykupił wrocławską Pollenę). Obroty spółki w roku finansowym 1996/97 wyniosły 101 mln zł.
Dotychczas Cussons zainwestował w Urodę 8,3 mln GBP przekraczając o ponad 2 mln GBP swoje zobowiązania inwestycyjne, zawarte w umowie prywatyzacyjnej. Nowy właściciel zachował też specjalizację kosmetyczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta