Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

17 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | JM

Informacje

Niesprawiedliwość

Od 1990 roku liczba studiującej młodzieży podwoiła się. Było to możliwe tylko dzięki rozwojowi płatnych studiów prywatnych oraz zaocznych i wieczorowych, nakłady publiczne w tym czasie bowiem nie wzrosły. Obecna sytuacja w państwowych szkołach wyższych ma jednak swoją wstydliwą stronę: połowa studentów musi płacić za naukę w gorszych warunkach, prowadzoną na niższym poziomie, bez dostępu do bazy dydaktycznej i socjalnej, podczas gdy druga połowa ma zapewnione lepsze warunki za darmo. Zlikwidowanie tej niesprawiedliwości zablokowali orędownicy sprawiedliwości społecznej, wymuszając w nowej konstytucji gwarancje bezpłatności nauki w szkołach publicznych. Ministerstwo Edukacji, eksperci i niektórzy posłowie próbują znaleźć sposób na obejście tej bariery.

Wśród propozycji powtarza się sugestia, by ewentualnymi opłatami obłożyć takie "usługi edukacyjne", jak studia uzupełniające, obronę pracy magisterskiej, dodatkowy fakultet czy udział w zajęciach specjalistycznych. W ten sposób możliwość darmowego studiowania utrzymaliby ci, którzy przychodzą na uczelnię, by uciec przed wojskiem, przedłużyć młodość, urwać się rodzinie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1337

Spis treści

Notowania

Zamów abonament