Od socjalizmu do wolnego rynku
Przemiany w ochronie zdrowia
Od socjalizmu do wolnego rynku
BOGUMIłA KEMPIńSKA-MIROS łAWSKA
Sektor ochrony zdrowia przez wielu uważany jest za szczególny, co tłumaczone jest tym, że zaspokaja najbardziej podstawowe potrzeby, czyli zdrowotne, rozumiane często (zbyt często) jako dobro publiczne. Takie podejście implikuje zasady organizacji opieki zdrowotnej oraz jej finansowania ze środków publicznych, tj. obecnie z budżetu. W praktyce planowania budżetowego stosuje się metodę opartą na założeniu, że przyszłość stanowi prostą kontynuację przeszłości -- nie uwzględniającym aspektu "zmiany" dokonującej się w czasie. Ustalanie więc budżetu na rok bieżący opiera się na stanie finansowym danego podmiotu w okresie poprzednim, z uwzględnieniem ewentualnie stopnia przewidywanej inflacji (często poniżej jej poziomu) .
Taki system nie motywuje do prowadzenia racjonalnej gospodarki finansowej i obniżania kosztów, a nie odzwierciedlając zaspokajania faktycznych potrzeb zdrowotnych, przyczynia się do powstawania niedoborów finansowych. Na niewydolność systemu wskazują zadłużenie; brak środków na sprzęt, leki, remonty; niskie płace pracowników; zła jakość opieki; protesty personelu. Wydawać by się mogło, że finansowanie jednostek ochrony zdrowia dokonywane na podstawie budżetu zostało wystarczająco skompromitowane, co w pewnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta