Zakaz pozostawania radców prawnych w stosunku pracy
Konstytucyjne wątpliwości
Zakaz pozostawania radców prawnych w stosunku pracy
MAREK PRZYSUCHA
Regulacje zawarte w ustawie z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. nr 19, poz. 145 z późn. zm.) zakazujące pozostawania w stosunku pracy w razie prowadzenia kancelarii prawnej są niekonstytucyjne. W państwie prawa ustawodawca nie może swobodnie ograniczać praw i wolności obywatelskich, dowolnie kształtować statusu wolnych zawodów. Oznacza to, iż radcowie nie powinni rezygnować z zawartych umów o pracę. Konieczne jest wywołanie sporów konstytucyjnych, których rozstrzygnięcie zlikwiduje dyskryminujący charakter ustawy.
Obowiązująca do czasu nowelizacji ustawa o radcach prawnych (dalej: u.r.p.) nie wprowadzała żadnych zakazów dla radcy co do jego możliwości pozostawania w stosunku pracy.
Z drugiej strony, ustawa z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej w art. 24 zezwalała na prowadzenie usług prawniczych jako działalności gospodarczej. Art. 24 stał się podstawą funkcjonowania kancelarii prawnych prowadzonych przez radców, których zakres działania sprowadzał się do obsługi podmiotów gospodarczych. Powstała więc sytuacja, w której radca mógł prowadzić obsługę prawną w dowolnej formie. Nie wiązały go zakazy, jakie przewidywała ówczesna ustawa o adwokaturze. To właśnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta