Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedoceniony program

02 kwietnia 1998 | Ekonomia | AK

W portfelach inwestycyjnych funduszy jest "więcej dobrego", niż są one w stanie wykazać

Niedoceniony program

W około dwóch trzecich spółek z programu NFI dokonano już różnorodnych zmian w strukturze własnościowej. Najwięcej w tym było przypadków podniesień kapitału. W wyniku obejmowania akcji przez fundusze ich udział w kapitałach akcyjnych spółek znacznie wzrósł, a niejednokrotnie fundusze wiodące stały się znaczącymi udziałowcami większościowymi, mając nawet 80 i więcej proc. akcji danej spółki.

Do końca 1997 roku fundusze sprywatyzowały lub kończyły prywatyzację 130 spółek, czyli niemal co czwartej spółki z programu. Jako moment prywatyzacji przyjmowana jest data finalizacji transakcji sprzedaży akcji bądź ogłoszenia upadłości lub wprowadzenia do publicznego obrotu.

21 przedsiębiorstw postawiono w stan upadłości lub rozpoczęto w nich procesy likwidacyjne. Procesy te dotyczą więc około 4 proc. spółek z programu, natomiast według oceny przedstawicieli Stowarzyszenia Narodowych Funduszy Inwestycyjnych około 10-15 proc. spółek uniknęło podobnego losu dzięki udziałowi w programie. Przypomnijmy, że w momencie wnoszenia spółek do programu NFI około jednej trzeciej z nich miała straty (dane za 1994 rok) .

Dane te przedstawiono podczas środowej konferencji prasowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1351

Spis treści
Zamów abonament