Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co sprzyja harmonijnemu współdziałaniu

02 kwietnia 1998 | Gazeta | KK

ANALIZA

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego oraz sądowe

Co sprzyja harmonijnemu współdziałaniu

KRZYSZTOF KOLASIńSKI

Problem relacji orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i orzecznictwa najwyższych organów sądowych wzbudza ożywione dyskusje we wszystkich państwach, w których takie Trybunały powołano; nawet w Niemczech, gdzie te relacje zostały skrupulatnie uregulowane.

Dotychczas koncentrowały się one wokół instytucji powszechnie obowiązującej wykładni ustaw, teraz je pominiemy, ponieważ nie ma już jej w naszym systemie prawnym.

Poza tym obszarem orzecznictwo TK mogło oddziaływać bezpośrednio na orzecznictwo sądowe tylko przez instytucję pytań prawnych sądów II instancji do TK.

Instytucja ta była w znikomym stopniu wykorzystywana, i to z kilku przyczyn. Pierwsza -- brak ostateczności orzeczeń TK powodował nadmierne wydłużenie postępowania po wystąpieniu z pytaniem prawnym. Druga -- z powodu niewystępowania instytucji skargi konstytucyjnej, a więc możliwości zaskarżenia przez stronę postępowania niekonstytucyjnego przepisu prawnego, na którym oparto ostateczne orzeczenie. Trzecia -- przyznanie możliwości składania pytań prawnych tylko sądom II instancji spowodowało, iż nieuwzględnienie wniosku strony o zwrócenie się z tym pytaniem nie podlegało kontroli w toku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1351

Spis treści
Zamów abonament