Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kserokopiarka zamiast długopisu

02 kwietnia 1998 | Gazeta | BU

PROCEDURA CYWILNA

Prawo przeglądania akt sprawy a opłata kancelaryjna

Kserokopiarka zamiast długopisu

BOGDAN UDZIK

Czy strony lub ich pełnomocnicy mogą używać własnych kserokopiarek, skanerów, aparatów cyfrowych lub podobnych urządzeń do zapisywania na własny użytek zawartości całych akt sprawy lub choćby niektórych kart akt? Czy ich kopiowanie na sądowych urządzeniach (kserokopiarkach) rodzi obowiązek pobierania opłaty kancelaryjnej?

Na pytania te sędziowie udzielają odmiennych odpowiedzi. W niektórych zaś okręgach sądowych próbuje się ujednolicić poprzez nadzór administracyjny praktykę zezwalania stronom na wykonywanie kserokopii kart akt sądowych oraz ich wydawania. Jest to niefortunne posunięcie.

Wbrew pozorom to poważne zagadnienie

Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania cywilnego: "Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony iuczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy i wyciągi z tych akt".

Przepis ten realizuje konstytucyjne prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy przez sąd. Można więc stwierdzić, że problem dopuszczalności wykonywania przez strony (pełnomocników) kserokopii kart akt sprawy jest poważnym zagadnieniem dotyczącym praw i wolności człowieka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1351

Spis treści
Zamów abonament