Problem goni problem
ANALIZA
Czy Internet jestprasą
Problem goni problem
JANUSZ BARTA
RYSZARD MARKIEWICZ
Znaczna część problemów pojawiających się w kontekście szeroko rozumianego prawa prasowego oscyluje wokół dwóch pytań: jak z punktu widzenia wspomnianych przepisów oceniać Internet jako całość, a konkretniej -- czy można go uznać za prasę; jak oceniać prasę w Internecie, zwłaszcza internetowe edycje (wydania) prasy ukazującej się w sposób tradycyjny, oraz internetowe przekazy programów radiowych itelewizyjnych.
Jeżeli zastanawiamy się, czy przepisami prawa prasowego należy objąć także rozbudowane sieci informatyczne, porównujemy zazwyczaj ich rolę z funkcją, jaką pełni prasa drukowana, radio czy telewizja. Oczywiście trudno wówczas nie dostrzec pewnych podobieństw między zadaniami wykonywanymi przez te sieci a funkcjami spełnianymi przez tradycyjne środki masowego przekazu. Trzeba zresztą zaznaczyć, iż korzystanie z sieci informatycznych to nie tylko dostęp do samych (najczęściej naukowych) informacji, lecz także do rozlicznych wiadomości o bieżących wydarzeniach, imprezach kulturalnych i sportowych, pogodzie itd. Niemniej, zdaniem wielu, zrównywanie czy sprowadzanie do jednego mianownika szybko rozwijającej się sieci autostrad informatycznych i techniki multimedialnej z jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta