Ucieczka przed śmiercią
Na rakaszyjki macicy narażone są kobiety, które często zmieniają partnerów
Ucieczka przed śmiercią
Z BIGNIEW WOJTASIńSKI
Polska należy do krajów o największej w Europie zapadalności na raka szyjki macicy -- obok Rumunii, Węgier oraz Danii. Co roku umiera z tego powodu kilka tysięcy kobiet, najczęściej w średnim wieku. Dzieje się tak, choć jest to choroba nowotworowa, którą łatwo wykrywać i jej zapobiegać, podobnie jak rak piersi.
Zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy Amerykanie uznali za największe osiągnięcie medycyny prewencyjnej drugiej połowy XX wieku. W USA od 1950 r. aż trzykrotnie spadła liczba przypadków tej choroby, czego dokonano wyłącznie dzięki wczesnemu jej wykrywaniu. Podobne sukcesy odnieśli onkolodzy w innych krajach: w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii. W Polsce jak dotąd zmniejszono zachorowalność, ale tylko w dwóch dzielnicach Warszawy, gdzie od 10 lat prowadzony jest tzw. aktywny skrining (przesiew) kobiet w wiek 30--60 lat, najbardziej narażonych na ten typ nowotworu. Na badania obejmujące większą część populacji pań wciąż brakuje pieniędzy. Podobna profilaktyka prowadzona jest tylko w śród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta