Zmiany podyktowane nie tylko konkordatem
Kościoły i związki wyznaniowe
Zmiany podyktowane nie tylko konkordatem
ŻANETA SEMPRICH
Kościoły i związki wyznaniowe działają w konstytucyjnych ramach ustrojowych Rzeczpospolitej Polskiej, ich sytuację prawną i majątkową regulują przepisy rangi ustawy -- brzmi nowy art. 8 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, znowelizowanej 26 czerwca ubiegłego roku.
Nowela ta powinna była wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Jednak prezydent RP w trybie kontroli prewencyjnej, czyli przed podpisaniem ustawy, złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności dwóch jej przepisów. TK rozpatrzył go 5 maja bieżącego roku i nie dopatrzył się uchybień. Prezydent więc nowelę podpisał, została ogłoszona w Dz. U. nr. 59 z 15 maja (poz. 375) i w sobotę wchodzi w życie.
Nowelizację ustawy uchwalono nie tylko w zamiarze dostosowania przepisów prawa krajowego do konkordatu. Liczne poprawki są efektem dotychczasowych ocen ich funkcjonowania, precyzują je i eliminują rozwiązania błędne.
Dotąd np. obywatele mogli "tworzyć kościoły i inne związki wyznaniowe". Teraz muszą one być "zakładane w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej" oraz "mieć własny ustrój, doktrynę i obrzędy kultowe". Inna poprawka akcentuje, że obywatele mogą nie tylko należeć, lecz także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta