Technik surrealizmu
WYSTAWA
Tajemnice Mana Ray'a, najdroższego fotografa świata
Technik surrealizmu
Man Ray (1890-1976) , wł. Emmanuel Rudnitsky, jeden z najbardziej niezwykłych artystów XX wieku, był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, pisarzem i reżyserem filmowym. U chodzi za największego fotografa surrealizmu. Po zeszłorocznej retrospektywie jego twórczości w Nicei (pierwszej we Francji) , w paryskim Grand Palais czynna jest obecnie monumentalna wystawa fotografii Mana Raya.
Zgromadzono na niej bowiem ponad 500 fotografii jego autorstwa. W dużej części pochodzą ze zbiorów paryskiego Centrum im. Georgesa Pompidou, które gromadzi przeszło 15 tys. odbitek przekazanych w 1994 r. przez rodzinę artysty. Ekspozycja potwierdza ważną rolę, jaką Man Ray odegrał w ruchu surrealistycznym, rzuca jednak zupełnie nowe światło na jego przygodę z surrealizmem.
Man Ray zainteresował się dadaizmem, a później surrealizmem -- także fotografią - pod wpływem spotkania w 1915 r. z Marcelem Duchampem, mieszkającym z przerwami w Stanach Zjednoczonych od 1913 r. Znany kolekcjoner amerykański, Walter Arenseberg namówił słynnego już wtedy w Stanach Duchampa do odwiedzenia nie znanego nikomu, początkującego malarza wynajmującego mały dom niedaleko Nowego Jorku. Znajomość ta okazała się bardzo cenna dla Mana Raya. Został obok Duchampa i Picabii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta