Czego oczekujemy od reformy
Czego oczekujemy od reformy
HENRYK PIOTROWSKI
Transformacja systemu emerytalnego w Polsce będzie wymagała w okresie najbliższych kilkunastu lat uzupełniania niedoborów finansowych w ZUS, wymuszonych wprowadzaną reformą. Proces prywatyzacji zasobów majątku państwowego trwa, nie zabezpiecza się jednak przy tym odpowiednich kwot na potrzeby przebudowy systemu emerytalnego. Nie odprowadza się części uzyskanego kapitału na wysoko oprocentowane konto w banku państwowym, do czasu utworzenia funduszu emerytalnego odpowiednio zarządzanego i inwestującego w sposób pomnażający jego zasoby.
W połowie 1997 r. Sejm RP uchwalił ustawę o wykorzystaniu wpływów z prywatyzacji części mienia skarbu państwa na cele związane z reformą systemu ubezpieczeń społecznych, a przecież brak jest nadal aktów wykonawczych -- rozporządzeń wprowadzających w życie uregulowania ustawy.
Czy to co państwowe jest niczyje
Związki zawodowe i emeryckie już od sześciu lat sygnalizowały kolejnym rządom i parlamentom potrzebę pilnego uregulowania powyższego problemu.
Poza deklaracjami słownymi i niepełnymi uregulowaniami ustawowymi (w 1997 r. ) poczynań nie zakończono wymiernymi efektami.
Środowisko emerytów i rencistów z niepokojem śledzi dotychczasowy przebieg procesu prywatyzacji oraz propozycje i dyskusje dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta