Smak Trialogu
Spotkanie pisarzy we Fryburgu Bryzgowijskim. Tadeusz Różewicz długo podpisywał niemieckie wydania swoich utworów.
Smak Trialogu
RAFAŁ BUBNICKIPrzewodniki turystyczne zgodnie podkreślają, że Fryburg Bryzgowijski nie jest typowym miastem niemieckim. Jego odrębność określiło położenie - bliskość granic ze Szwajcarią i Francją - i historia. W latach 1368-1805 Fryburg prawie stale znajdował się pod protektoratem Habsburgów, przerywanym przez panowanie francuskie. Jest miastem pogranicza, w którym przez wieki mieszały się kulturowe wpływy sąsiadujących ze sobą krajów.
Te zagraniczne inkrustacje widoczne są na co dzień w budownictwie i stylu życia fryburczyków, który naznaczony jest wpływami południowej Europy. Fryburg bywał wprzeszłości miejscem azylu. Tu w domu Walfischa znalazł na dwa lata schronienie Erazm z Rotterdamu, który podczas konfliktów religijnych musiał uciekać ze swej rezydencji w Bazylei.
Tradycja pogranicza, które zawsze jest miejscem spotkania ludzi różnych nacji, miejscem przepływu idei, była jednym z impulsów do zorganizowania we Fryburgu spotkania pisarzy z Francji, Niemiec i Polski. Poprzedziło je w 1990 roku udane spotkanie pisarzy niemieckich i francuskich. Dr Ludwig Krapf, kierujący wydziałem kultury urzędu miasta Fryburga, rozszerzył literacki dialog o pisarzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta