Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poręczyciel tak jak dłużnik

10 czerwca 1998 | Prawo | MT

POLEMIKI

Prawo bankowe

Poręczyciel tak jak dłużnik

M AREK TARKOWSKI

Bankowy tytuł wykonawczy może być wystawiony także wobec poręczyciela kredytu udzielonego przez bank.

Dokonawszy szczegółowej oceny stanowiska zajętego przez Jarosława Majewskiego w artykule "Przyjmowanie poręczeń cywilnych" ("Rz" z 6 marca) , muszę stwierdzić, że autor skupił swoją uwagę przede wszystkim na relacji między przyjmowaniem poręczeń, w szczególności cywilnych, a czynnością bankową w rozumieniu nowego prawa bankowego (dalej: n. p. b. ). Nie uwzględnił jednak w szczególności specyfiki związanej z zasadniczym zagadnieniem, czy bank przyjmując określone poręczenie, może wystawiać ewentualnie bankowy tytuł egzekucyjny, nie tylko wobec kredytobiorcy, ale także w stosunku do poręczyciela cywilnego kredytu.

Inaczej mówiąc, całkowicie pominął nierozerwalne relacje między poręczeniem cywilnym a kredytem zabezpieczonym takim poręczeniem (akcesoryjność poręczenia wobec zobowiązania kredytowego) .

Jest to zagadnienie zasadnicze, które, co bardzo istotne, było podstawą niewprowadzania tego typu czynności prawnej do art. 5 n. p. b.

Potwierdzeniem tego jest stanowisko Narodowego Banku Polskiego, który niewątpliwie uczestniczył w tworzeniu n. p. b. I tak, dyrektor Departamentu Prawnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1409

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament