Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atomowy banan

10 czerwca 1998 | Nauka i Technika | KF

ENERGETYKA

Obecnie na świecie buduje się 20 nowych elektrowni jądrowych

Atomowy banan

KRYSTYNA FOROWICZ

z Bratysławy

Na świecie pracują 424 reaktory. Produkują 17 proc. światowej energii elektrycznej. Gdyby zamknięto nagle wszystkie elektrownie jądrowe, to według obliczeń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ropa naftowa podrożałaby o połowę, a emisja dwutlenku węgla wzrosłaby o 2, 5 mln ton rocznie.

-- Energetyka jądrowa, sama w sobie, nie stanowi odpowiedzi na zagadnienie globalnego ocieplenia. Jednak niezwykle trudno będzie powstrzymać globalne ocieplenie bez energetyki jądrowej -- powiedział Zig Domaratzki, zastępca dyrektora generalnego, szef departamentu bezpieczeństwa jądrowego MAEA, podczas konferencji "Bezpieczeństwo jądrowe i media" w Bratysławie.

Według ostrożnych prognoz zużycie energii elektrycznej wzrośnie do 2030 r. niemal o 100 proc. , liczba ludności może zwiększyć się do ponad 12 mld.

- Wydaje się, że energetyka jądrowa to jedyny sposób na pokrycie rosnącego zapotrzebowania na energię, bez równoczesnego wzrostu emisji dwutlenku węgla. To także jedyna droga, by kraje mogły spełnić zobowiązania redukcji CO

2

podjęte na Szczycie Klimatycznym w Kioto w zeszłym roku i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1409

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament