Powitanie w blaszakach
Powitanie w blaszakach
IWONA TRUSEWICZ
Mamy w Polsce 217 przejść granicznych, z tego 143 drogowe, 33 kolejowe, 18 morskich i 18 lotniczych oraz 5 rzecznych. W ubiegłym roku przekroczyło je 209 mln ludzi.
Z chwilą, gdy nasz kraj stanie się członkiem Unii Europejskiej, zachodnia i południowo- zachodnia granica Rzeczypospolitej (ponad 1247 km) będzie dość swobodnie przekraczana, natomiast jej linia wschodnia i część południowej (ponad 1778 km) stanie się granicą UE. W Gronowie, Bezledach, Kuźnicy, Kukurykach, Terespolu, Medyce, Hrebennem i na pozostałych przejściach będzie się rozpoczynał i kończył tranzyt towarów oraz ruch pasażerski z i do zjednoczonej Europy. Tutaj przybysze z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, z państw azjatyckich po raz pierwszy staną na unijnej ziemi, która kojarzy im się z nowoczesnością, dobrą organizacją, sprawnym zarządzaniem. Co zastaną?
Wiadomo jedynie, co na naszej granicy zastają dzisiaj.
Rewizja na torach
Polskie przejścia graniczne na wschodzie nie są najlepszą wizytówką europejskiego kraju. W Kukurykach-Kozłowiczach (przejście z Białorusią) przyjezdnych witają metalowe kontenery celników - latem gorące, zimą lodowate - ciasne place postojowe, brak magazynów, ramp, urządzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta