Jak przetrwać w upale
MEDYCYNA
Osłabienie, zmęczenie i obniżenie sprawności umysłowej wywołuje niedobór płynów w organizmie
Jak przetrwać w upale
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
W czasie upałów organizm człowieka wystawiany jest na największe próby. Musi wyrównać dużą różnicę temperatur, serce pracuje intensywniej, pogarsza się samopoczucie i spada wydolność organizmu. Nawet niewinne letnie przeziębienia mogą wywołać niebezpieczne powikłania: gdy temperatura osiąga 30 st. C, łatwo się przeziębiamy i dostajemy kataru.
Letnie przeziębienia i zakażenia często przytrafiają się na początku lata, gdy organizm jest wymęczony i osłabiony całoroczną intensywną pracą i niehigienicznym trybem życia: nieregularnym odżywianiem się, brakiem snu i zbyt małą ilością ruchu. Szczególnie wrażliwe są dzieci i osoby starsze, z osłabionym układem odpornościowym. Nawet lekki kaszel czy katar mogą u nich zapoczątkować groźniejsze zakażenia.
Więcej płynów
W upalne dni więcej się pocimy, zwiększa się też zapotrzebowanie naszego organizmu na płyny. Wyjątkowo starannie trzeba stale uzupełniać niedobory wody i zaspokajać potrzeby na składniki mineralne, szczególnie na sól. Pragnienie najłatwiej ugasić pijąc płyn stopniowo, małymi łykami, przetrzymując na chwilę w ustach przed połknięciem. Należy też pić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta