Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo pochodne jako papier wartościowy

10 czerwca 1998 | Prawo | RJ

ANALIZA

W publicznym obrocie

Prawo pochodne jako papier wartościowy

ROBERT JęDRZEJOWSKI

Najlepiej byłoby przyjąć, iż przedmiotem publicznego obrotu są zarówno papiery wartościowe, jak i instrumenty finansowe, którymi są prawa pochodne.

Publicznym obrotem jest nabywanie lub proponowanie nabycia emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób lub nie oznaczonego adresata. Tak stanowiart. 2 ustawyz 21 sierpnia 1997 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 118, poz. 754 inr 141, poz. 945; dalej: ustawa) . Rygorom ustawy nie podlega jednak m. in. obrót wekslowy, czekowy oraz wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi i bonami oszczędnościowymi lub innymi papierami wartościowymi będącymi dokumentem potwierdzającym złożenie w banku wkładu oszczędnościowego.

Tak określony publiczny obrót powinien dokonywać się na rynku regulowanym za pośrednictwem spółek lub banków prowadzących działalność maklerską, co ma zapewnić powszechny dostęp inwestorów do i nformacji rynkowej w tym samym czasie oraz zachowanie jednakowych dla wszystkich warunków nabywania oraz zbywania papierów wartościowych. Poza rynkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1409

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament