Ideowa siekierezada
Ideowa siekierezada
Na początku filmu "Odyseja kosmiczna 2001" człekokształtna małpa, walcząc o pożywienie, przypadkiem zdobywa nowe doświadczenie. Trzymaną w ręku kością bije przeciwnika znacznie skuteczniej niż gołą ręką. Wyrzucona gestem triumfu w górę kość staje się za sprawą filmowego tricku kosmicznym statkiem. Widzowie przed ekranem przeskakują łatwo kilka tysięcy lat.
Podobny nieco pomysł miał doktor Tomasz Jerzy Bąbel z Państwowego Muzeum Archeologicznego, wymyślając scenariusz wystawy "Topór - ciągłość idei". Ekspozycję miała otwierać łupana siekierka z paleolitu, a kończyć balistyczny pocisk manewrujący "Tomahawk". Zmieniająca z upływem czasu swój wyraz - wciąż ta sama idea. Zamiar udało się zrealizować tylko w pierwszej części, bowiem polscy archeolodzy swoimi możliwościami działania i dysponowanymi środkami niezupełnie dorównują Indianie Jonesowi.
Udało się natomiast położyć w jednej gablocie obok siebie kamienne topory z okresu neolitu i indonezyjskie sprzed dwudziestu kilku lat. Poza sześcioma tysiącami lat różnicy wieku są niemal identyczne.
Ponieważ siekierę wynaleziono na długo przed pismem, nazwisko genialnego wynalazcy nie zostało utrwalone. Gdyby je zapisano, przetrwałoby niechybnie, zgodnie z przysłowiem: "napisanego toporem nie wyrąbiesz". W warszawskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta