Informacje
PRO
Informacje
Biedne, wspaniałe ćmy
Powiedzmy sobie szczerze: z pisarskiego podręcznika opublikowanego przez Wydawnictwo Czarne nikt nie nauczy się pisania -- w sensie tworzenia literatury. Nie ma takiej siły. Dowie się natomiast wiele otym, czym jest literatura w oczach jej twórców. I to jest główny walor tej niewielkiej książeczki.
Nad fenomenem pisania -- własnego albo pisania w ogóle -- zastanawiają się prozaicy i poeci z różnych generacji, o odmiennych zupełnie doświadczeniach twórczych i życiowych. Dwadzieścia głosów, od Julii Hartwig, Ludmiły Marjańskiej, Wisławy Szymborskiej, Hanny Krall i Henryka Grynberga przez Janusza Andermana, Stefana Chwina, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Pilcha i Olgi Tokarczuk aż po przedstawicieli pokolenia "bru Lionu": Marcina Barana, Pawła Dunin-Wąsowicza, Krzysztofa Jaworskiego, Jarosława Klejnockiego, Krzysztofa Koehlera, Krzysztofa Vargi.
Trudno powiedzieć, czego jest w tych wyznaniach więcej: dumy, pychy czy bólu połączonego z zawstydzeniem. Przekonaniu, że pisanie to choroba, nałóg i przekleństwo, towarzyszy na ogół pewność, że jest to jednak choroba piękna. Skaza, którą warto w sobie pielęgnować.
" Pisarzem zostaje ten, komu czegoś nie wystarcza -- twierdzi Henryk Grynberg. -- Czechowowi i Boyowi nie wystarczała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta